جستجو
English
نقشه سایت
تماس با ما
صفحه اصلی
Skip Navigation Links
اساتید  
لینک های مفید  
دوره مربیگری  
موسیقی درمانی  
آموزش موسیقی به والدین  
پایان دوره سازهای تخصصی  
 

پارس و موسیقی
شماره سی و یکم - سال چهارم -  شهریور 1390
مدیر مسئول: ناصر نظر
هیئت تحریریه: ندا نصیری - لادن نصیری

سازشناسی : ترومپت

 

* ترومپت از خانواده سازهای بادی- برنجی است که نوع فلزی آن را می توان در سال های 570 قبل از میلاد ، نزد سپاهیان روم جست  و جو کرد.

* این ساز ، سالیان متمادی در اندازه و کوک های مختلف   از قبیل  سی بمل ، ر بمل ، می بمل ، می ، فا  و... مورد استفاده قرار گرفته است.

* پیش از سال 1800 میلادی ، به دلیل فقدان تکنیک پیشرفته  در ترومپت برخی از آهنگسازان کلاسیک ، رغبت زیادی به استفاده از این ساز نداشتند.

* در سال 1810 میلادی ، اولین پیشرفت رضایت بخش با اضافه کردن کلید بر روی ترومپت ، توسط هَلیدِی  حاصل شد . حدود ده سال بعد ، چندین لوله  اضافه برای ترومپت و سازهای برنجی دیگر ساخته  شدند که با قرار دادن هر کدام از آنها ، صدای هارمونیک ها نیز تغییر کرد.

*در حال حاضر ، کاربردی ترین ترومپتی که در ارکستر سمفونیک استفاده می شود ، ترومپت سی بمل بم است که از نظر صدای نرم و پُر ، بر دیگر انواع این ساز برتری دارد.

* ترومپت ، چابک ترین ساز گروه بادی برنجی است و زبان زدن تکی ، دو تایی و سه تایی به طور دائم در این ساز مرسوم می باشد.

* برخی از آهنگسازانی  که  از ترومپت  در آثار خود استفاده کرده اند عبارتند از : هایدن ، باخ ، هندل ، دبوسی و...

 منبع :شناخت سازهای ارکستر سمفونیک(2)،تقی ضرابی- اتابک الیاسی

گذری بر کتابخانه پارس

DVD


اجرایی جذاب و دیدنی از
Hilary Hahn
علاقه مندان می توانند برای تهیه ، به کتابخانه آموزشگاه مراجعه نمایند.

کتاب
تاریخ مختصر موسیقی آکسفورد
نویسنده  : جرالد ایبرهم
ناشر : ماهور
مترجم :  ناتالی چوبینه
ویراستار : علیرضا سیداحمدیان

 

یادها و خاطره ها

 

 

 درست  مثل اينكه همين ديروز بــود . سال ۱۳۵۶  تعدادی از بچه هاي ارف را از كتابخانه هاي كانـــون پرورش فكـــري كودكان و نوجوانان از نقاط مختلف تهران انتخاب كردنـد كه من و آقاي نظر انتخاب شديــــم . خبر بسيار خوب و هيجـــان انگيز اين بود كه قـــرار شد كنسرتي با سازهاي ارف براي كارل ارف و تعدادی از آهنگسازان معاصر آلمانی اجرا كنيم و براي همين منظــــور به مدت يك ماه براي ما از مدرســــه مرخصي گرفته بودنــد و هر روز ما را براي تمرين به پارك خزانه مي بردنــــد.

چهارگاه عليزاده ، رقص مجــار شمــــاره پنج برامس و قطعات دیگر جزو برنامه بود . روز موعــود فــرا رسيــد و برنامـه در سينمــا شهر فرنگ سر خيابان عباس آبــــاد با رهبري محمــــد رضا درويشـي با حدود 60 نفر نوازنده با کیفیت عالی اجرا شد
و حضار را خیلی تحت تاثیر قرار داد بطوری که ما را بسیار مورد تشويق قرار داده و جوايـزي هـم به ما دادند.

روزهايي كه مي رفتيـم براي تمرين و بطور كلي روزهاي طلايـي کلاس های ارف كه بــي صبرانه منتظـــــر پنچشنبه ها بعـــد از ظهر بوديم را هرگـز فراموش نكرده واين خاطرات انگیزه بسیار خوبی براي من و آقاي نظـــــر بوده و هست كه هر چه بهتـر و بيشتر به هدف هاي بزرگتـــر در موسيقـــي فكر كرده و عمل كنيـــم . ياد روزهاي خوش کلاس های ارف كه زيباترين دوران ما بود و بچه هايي كه الان در بين ما نيستند بخير .

 دكتر کیومرث پيرگلــــــو

 


جالب و خواندنی از دنیای موسیقی

وقتی نمی خواهند ارزش اثری را بشناسند

سزار فرانک، آهنگساز فرانسوی انسانی بسیار فروتن و به دور از ریا و تظاهر بود . وقتی سمفونی او در " رمینور " برای اولین بار اجرا شد، نه شنوندگان و نه استادان کنسرواتوار پاریس نتوانستند از آن سر در بیاورند.

پس از اجرا ، یکی از شاگردان سزار نظر یکی از روسای کنسرواتوار را درباره سمفونی پرسید و او با لحن تحقیر آمیزی جواب داد : " آخر تا کنون چه کسی شنیده است که در یک سمفونی از ساز کرآنگله استفاده شده باشد
؟ شما می توانید این اثر را هر چه می خواهید بنامید ولی مطمئنا یک سمفونی نیست." شارل گونو نیز که یکی از موسیقی دانان مشهور فرانسه است، با لحنی قاطع و محکم گفت :"این اثر، نشان دهنده بی تجربگی و عدم صلاحیت سازنده آن است. "

علیرغم تمام این سخنان، بعد از این دوره بود که شهرت سزار فرانک روز به روز بیشتر شد و علاقه مندان زیادتری را نسبت به ساخته های خود  جذب کرد، به خصوص در زمینه استفاده از ساز کرآنگله که مخالفان زیادی را در زمان خود داشت . بعد از چندین سال در اکثر ساخته های ارکستری آهنگسازان بزرگ، از این ساز به عنوان یک ایده بکر و خوشایند استفاده شد.

منبع: قصه های کوچک از احوال موسیقی دانان بزرگ، هلن کافمن

 


مسابقه

 

 

تفاوت های عمده بین ویولن و ویولا ( حداقل سه تفاوت ) را بیان کنید.

معنی اصطلاحات زیر را از طریق بخش تماس با ما برای آموزشگاه ارسال نماييد. از بين برندگان، به قيد قرعه 10 نفر انتخاب و از طرف آموزشگاه برای دريافت جايزه با آنها تماس گرفته خواهد شد.

 

سرگذشت موسیقی دانان

کلارا شومان

کلارا ویک شومان در سال 1819 در آلمان به دنیا آمد.

*کلارا  در  بچگی  کمی عجیب و غریب بود. او  به سختی می توانست حرف  بزند و همه فکر می کردند که لال است. بالاخره او در 8 سالگی توانست به صورت عادی صحبت کند.

*کلارا شومان از سن 5 سالگی نزد پدر خود، فردریک ویک استاد مشهور پیانو، تعلیم  دید . وی از سن 13 سالگی تا  زمان ازدواجش، به صورت جدی و حرفه ای برای اینکه یک پیانیست خوب شود، زحمت کشید.

*رابرت شومان شاگرد پدر کلارا بود و علارغم مخالفت های پدر، با کلارا ازدواج کرد. آنها در طول 16 سال زندگی مشترک صاحب 8 فرزند شدند.

*کلارا بعد از ازدواج و حتی با داشتن فرزندان زیاد، همچنان به اجرا و آهنگسازی ادامه  داد.

به دلیل بیماری و افسردگی رابرت، یکی از مسئولیتهای مهم کلارا تامین مادی خانواده نیز بود. کلارا با برگزاری کنسرتهای فراوان که اغلب آهنگهای همسرش را اجرا می نمود، خرج خانواده خود را در می آورد.

 آثار او شامل، ترانه ها، قطعه های پیانو، کنسرتوهای پیانو، پیانو تریو، قطعه هایی برای کُر و سه رومنس برای ویولن و پیانو می باشد که این سه رومنس را به مناسبت تولد همسرش، در سال 1853 ساخت و به جوزف يواخيم تقدیم نمود، او نیز آنها را برای پادشاه، جورج هانور پنجم اجرا کرد. يواخيم این قطعات را "لذت معنوی و شگفت آور" نامیده است.

 کلارا شومان در سال 1891، آخرین کنسرت خود را اجرا نمود و پنج سال بعد در سال 1896 در گذشت.

 

آنچه یک پدر و مادر باید بدانند

 کودکان سخت کوش !

 

 با آنکه سخت کوشی یک صفت مثبت برای هر فردی به شمار می رود ولی گاهی اوقات سختکوشی های زیاده از حد به نوعی وسواس کاری تبدیل شده و مانع از لذت بردن زندگی می گردد.
در دنیای امروز، برخی از خانواده ها از همان اوان کودکی شروع  به آموزش این خصایص در فرزند خود می کنند بی آنکه توجه چندانی به مرز سخت کوشی داشته باشند و پس از مدتی با کودکانی نا آرام، بی قرار، منزوی و ... روبرو می شوند که علل این مشکلات رفتاری را در خود در نمی یابند. این بچه ها می آموزند که برای هر کار خود برنامه ریزی داشته باشند و برای دستیابی به بهترین ها، از تفریحات خود کم کرده و به فعالیتهاشان بیفزایند. از آنجا که این کودکان در جامعه و مدرسه مورد تشویق و تحسین نیز قرار می گیرند ، برای تایید اطرافیان سعی می کنند سخت کوش تر از قبل عمل کنند .

آنها با صفات مثبت بی شماری از قبیل پرتلاش، کوشا، مدیر، برنامه ریز،منظم، وقت شناس و ...احاطه می شود به گونه ای که جای فراری برایشان باقی نمی ماند و چاره ای جز حرکت به سوی برتر بودن  و ماندن ندارند . برای این گروه از کودکان استراحت معنا و مفهوم زیادی ندارد و کم کم می آموزند که اگر دقایقی آرام یا بیکار باشند ، احساس گناه کنند و در نتیجه از لحظات زندگی خود لذت نبرند .
از عوارض ناشی  از  این شیوه زندگی می توان به گوشه گیری، خجالتی بودن، لکنت زبان ، عدم سازگاری با گروه همسالان و ... اشاره کرد . این بچه ها کم کم با گذران دوران کودکی به مرحله نوجوانی می رسند و به تدریج به نوجوانی غمگین  و منزوی  تبدیل می شوند .  آنها  کمتر  لبخند می زنند و به سختی می توان آنها را خوشحال کرد، شادابی چندانی ندارند و با بیماریهای گوناگون که اغلب ناشی از اعصاب می باشد ، دست و پنجه نرم می کنند . شکایت آنها از زندگی و شرایط حاکم بر آن زیاد است و سازگاری چندانی با محیط و اطرافیان خود ندارند . همچنین این گروه در معرض بیماری افسردگی نیز می باشند . 

گاهی اوقات برخی از والدین برای آنکه درجه سخت کوشی فرزند خود را بالا ببرند ،  او  را به رقابتهای ناسالم با هم سن و سالانشان می کشانند که  زیاده وری در این رقابت ها نیز موجب بهم ریختگی روح و جسم آنها می گردد . این مسأله سبب می شود که آنها در انجام هر کاری، نگاهی به عملکرد اطرافیان خود داشته و زیاده روی در این امر موجب بروز حسادت و تشویق های بی مورد می گردد  در نتیجه از دوستیهای خود لذت  نمی برند . وقتی سخت کوشی از حد خود می گذرد ، کودک با نگرانی دائمی روبه رو می شود . اضطراب و نگرانی از آن چه ممکن است اتفاق بیفتد و یا نیفتد و به همین دلیل از موفقیت های لحظه ای خود نیز لذت چندانی نمی برند زیرا در اوج موفقیت نیز نگران این هست که نکند در دور بعد موفق نباشم .

 شما به عنوان والدین آنها،  باید فضاهایی شاد و پر تحرک را برایشان فراهم آورید تا به مرور یاد بگیرند که در کنار برنامه های کاری خود ، از زندگی نیز لذت کافی برده و در برابر مشکلات کمر خم نکنند .

 نویسنده : ندا نصیری _ چاپ در روزنامه همشهری

 

 
 
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی پارس می باشد.
Designed by Simatarh.com