جستجو
English
نقشه سایت
تماس با ما
صفحه اصلی
Skip Navigation Links
اساتید  
لینک های مفید  
دوره مربیگری  
موسیقی درمانی  
آموزش موسیقی به والدین  
پایان دوره سازهای تخصصی  
 

پارس و موسیقی
شماره سی - سال چهارم -  مرداد 1390
مدیر مسئول: ناصر نظر
هیئت تحریریه: ندا نصیری - لادن نصیری

سازشناسی : قیچک

 

* قیچک از سازهای زهی آرشه ای مقید است که در ساخت آن ، چوب ، پوست و فلز به کار رفته است. طول این ساز حدود 56 سانتی متر است و اجزای اصلی آن عبارتند از : کاسه ، دسته و سرپنجه.
* کاسه قیچک حجیم است و دو فرو رفتگی بزرگ در طرفین، آن را به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم می کند. قسمت کوچکتر در  پایین ساز قرار دارد و  بر دهانه آن پوست کشیده می شود و خرک نیز بر روی آن قرار دارد اما دهانه بزرگتر باز است و دسته تا روی نیمی از این قسمت ادامه می یابد.
* این ساز در موسیقی نواحی مختلف ایران استفاده می شود و طی نیم قرن گذشته با تغییراتی مختصر در گروه نوازی سازهای ملی نیز متداول شد که آن را قیچک شهری نامیدند.
* هنگام نوازندگی، قیچک را به صورت عمودی با دست چپ نگه می دارند و با دست راست، آرشه را به صورت افقی بر سیم های آن می کشند.
*  قیچک دارای 4 سیم از جنس فلز است که چهارمین سیم دارای روکش بوده و ضخیم تر از بقیه می باشد.
* وسعت صدای قیچک معمولی، حدود دو اکتاو است  که به علت  عدم  وجود دستان بندی، تمام  فواصل  موسیقی ملی ( پرده ، نیم پرده و ربع پرده ) در آن قابل اجرا است.
* نت نویسی قیچک معمولی و قیچک آلتو با کلید سل و قیچک باس با کلید فا خط چهارم است.

منبع:  ساز شناسی ایرانی ، محمدرضا درویشی-  ارفع اطرائی
 

گذری بر کتابخانه پارس

DVD

 Harmonica
در این  فیلم شما با آموزش آسان و گام به گام ساز دهنی آشنا می شوید..
   علاقه مندان می توانند برای تهیه ، به کتابخانه آموزشگاه مراجعه نمایند.

کتاب 
موسیقی شناسی ( فرهنگ تحلیلی مفاهیم)
نویسنده: بابک احمدی   
          نشر: مرکز

 در این کتاب با انواع موسیقی ها و مفاهیم موجود در این رشته آشنا می شوید.

 

یادها و خاطره ها

 

اولین روزی را که به آموزشگاه موسیقی پارس برای تدریس به کودکان آمدم هیچوقت فراموش نمی کنم ، سال 71- 72 بود. چند هنرجو از سن 9 تا 14 سال در یک اتاق، دور یک میز گرد رنگی که صندلی های کوچکی داشت منتظر من نشسته بودند . بین آنها دختر 9 ساله ای بود که با یک لباس شیک و مرتب با کیفی پر از مدادهای رنگی در دست ، با یک لبخند زیبا از من استقبال کرد.
 در آن لحظه حس کردم در همه این بچه ها چقدر اشتیاق یاد گرفتن وجود دارد. قبل از آن تجربه ای در مورد تدریس به کودکان نداشتم و فکر می کردم کار سخت و کسل کننده ای باشد. ولی بعد از مدتی، وقتی دیدم بچه ها بخوبی مواد درسی را حتی بهتر از بزرگتر ها جواب می دهند حس خوبی پیدا کردم و انگیزه ام برای تدریس بیشتر شد . متوجه شدم که بهترین راه برای کسب تجربه در تدریس ، کار با بچه هاست . هنوز هم بعد از سالها از این کار لذت می برم و درس های زیادی از تدریس به بچه ها آموخته ام .

استاد علیرضا تفقدی

جالب و خواندنی از دنیای موسیقی

تصنیف از طریق تله پاتی

یک روز آفتابی ، ادوارد گریگ ، آهنگساز نروژی تصمیم گرفت با دوستش " به یِر "  برای قایقرانی برود. او در حالیکه پارو می زد ناگهان یک تصنیف موسیقی به ذهنش رسید و بی درنگ آن را بر روی یک ورق نت که در جیبش داشت نوشت. سپس ورق کاغذ را در کنار دست خود روی لبه قایق گذاشت. چند لحظه بعد نسیم تندی وزید و بی آنکه گریگ متوجه شود ، آن ورقه نت را به آب انداخت. "به یر" بلافاصله ورق را از آب گرفت  و به آرامی آنچه که بر روی آن نوشته شده بود را خواند ولی به گریگ چیزی نگفت. گریگ نیز که غرق تماشای اطراف بود و از آن هوای خوب لذت می برد متوجه حرکت دوستش نشد.
"به یر" آن ورق نت را در جیبش گذاشت و بعد از چند دقیقه که به قایقرانی سپری شد ، در حالیکه خود را بی توجه به اطراف به ویژه دوست خود نشان می داد ، با سوت زدن شروع به اجرای آن تِم نمود .
گریگ با شنیدن آنچه دوستش با سوت می نواخت از جا پرید و در حالی که رنگ به چهره نداشت، با لکنت زبان پرسید :" این ملودی را که با سوت می زنی از کجا پیدا کرده ای ؟ "
"به یر"با خونسردی پاسخ داد :" اوه، همین الان به ذهنم رسید ".
گریگ فریاد زد :"  چقدر عجیب ، من همین چند دقیقه پیش  همین ملودی  را در ذهنم مرور می کردم " .
" به یر " پس از شنیدن این جمله خنده ای کرد و ماجرا را برای دوستش تعریف کرد.
منبع: قصه های کوچک از احوال موسیقی دانان بزرگ، هلن کافمن

مسابقه

 

معنی اصطلاحات زیر را از طریق بخش تماس با ما برای آموزشگاه ارسال نماييد. از بين برندگان، به قيد قرعه 10 نفر انتخاب و از طرف آموزشگاه برای دريافت جايزه با آنها تماس گرفته خواهد شد.

1. Overture
2. Motif
3. 
Cadence
 

سرگذشت موسیقی دانان

 

* محمد اسماعیلی در سال 1313 در تهران  به دنیا آمد. او از همان کودکی، علاقه شدیدی به نواختن تمبک داشت و بر روی هر چه جلوی دستش بود، ضرب می گرفت.
* مرتضی و مصطفی گرگین زاده  که از نوازندگان خوب دوران خود محسوب می شدند، دایی های محمد اسماعیلی بودند و به تشویق ایشان بود که او نزد حسین تهرانی جهت یادگیری این ساز رفت.
* اسماعیلی  در هنرستان ملی موسیقی ، زیر نظر استاد حسین تهرانی به فراگیری ساز تمبک پرداخت و در سال 1337 ، از طریق ایشان  وارد ارکستر موسیقی ملی و گروه تمبک شد.
* وی از سال 1343 در هنرستان موسیقی مشغول تدریس تمبک شد و از آن تاریخ تاکنون، شاگردان زیادی را تعلیم داده است.
* وی تاکنون بیش از پانزده قطعه فانتزی برای ریتم های ایرانی تنظیم کرده و در کشورهای مختلف جهان به اجرا در آورده است.
* محمد اسماعیلی، موسیقی قطعه ای به نام "رونما"  که بر اساس یکی از داستانهای اصیل ایرانی توسط خانم سرلک، سرپرست موسیقی تالار رودکی نوشته شده بود را تنظیم و  همراه با گروه تمبک خود اجرا نمود. این اثر به علت استقبال فراوان موسیقی دوستان، بیش از دویست بار اجرا شد.
 

تئوری موسیقی

نام درجات گام دیاتونیک

 در گام های دیاتونیک ، هر نت را درجه آن می نامند و هر درجه نقش و نام خاصی در آن گام دارد.
  نت یا درجه اول هر گام دیاتونیک = پایه یا tonic
  نت یا درجه دوم هر گام دیاتونیک = رو پایه یا super tonic
  نت یا درجه سوم هر گام دیاتونیک = میانی یا mediant
  نت یا درجه چهارم هر گام دیاتونیک = زیر نمایان یاsub dominant
  نت یا درجه پنجم هر گام دیاتونیک =  نمایان یا dominant
  نت یا درجه ششم هر گام دیاتونیک = رو نمایان یا submediant
  نت یا درجه هفتم هر گام دیاتونیک = محسوس  یا leading note
  نت یا درجه هشتم هر گام دیاتونیک = هنگام یا  octave

منبع :  تئوری بنیادی موسیقی – پرویز منصوری

آنچه یک پدر و مادر باید بدانند

دانستنیهای مهم در مورد کودکان

• نشستن بر روی صندلی بیشتر از 20 دقیقه بدون تحرک، تاثیر منفی بر روی جسم می گذارد و باعث تنفس بد، ضعف اعصاب پشت و ستون فقرات، خستگی عمومی بدن، پایین آمدن سطح هوشیاری حسی و کاهش میزان یادگیری می شود.
• تحرک در کلاسهای موسیقایی ویژه کودکان (ارف) باعث افزایش اعتماد به نفس و خود باوری در آنها به ویژه در سنین 3 تا 6 سال می شود.
• طبق آخرین تحقیقات انجمن سلامت در آمریکا، تمام کودکانی که در سن 3 تا 6 سال هستند باید در روز 30 دقیقه تحت آموزش جسمانی - حرکتی قرار گیرند ولی تنها 36 % از بچه ها این میزان حرکت را دارند.
• طبق آخرین آمار، فشار بر روی دیسک ستون فقرات در کسانی که بیشتر می نشینند تا می ایستند 30 % بیشتر است. این بچه ها تمرکز کمتری دارند و مسائل انضباطی بیشتری پیدا می کنند.
• اجرای حرکاتی مانند غلتیدن، چرخیدن  و پشتک زدن، قدرت شنوایی بچه ها را افزایش می دهد.
• فعالیت و تحرک همراه با  آموزش موسیقی باعث تنظیم "سروتنین" می شود که نقش بسیار زیادی در تثبیت خلق و خو دارد.

منبع : Orff Echo – Spring 2009

 

 
 
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی پارس می باشد.
Designed by Simatarh.com