جستجو
English
نقشه سایت
تماس با ما
صفحه اصلی
Skip Navigation Links
اساتید  
لینک های مفید  
دوره مربیگری  
موسیقی درمانی  
آموزش موسیقی به والدین  
پایان دوره سازهای تخصصی  
 

پارس و موسیقی
شماره بیست و هشتم - سال چهارم -  خرداد 1390
مدیر مسئول: ناصر نظر
هیئت تحریریه: ندا نصیری- لادن نصیری

سازشناسی : رباب

 

 
* رباب از خانواده سازهای زهی مضرابی مقید است که در ساخت آن ، چوب ، پوست ، زه یا نخ نایلون به کار رفته است.
* اجزای اصلی این ساز عبارتند از : کاسه ، سینه ، دسته ، سر پنجه . معمولا تمام قسمت های رباب از چوب یک تکه ساخته می شود.
* در طی قرون، ساختار این ساز و نوع استفاده آن تغییرات فراوانی کرده است. در بعضی نواحی آن را به صورت عمودی در دست می گیرند ( مانند کمانچه ) و با کمانه ، وتر ها را به صدا در می آورند اما در گروه نوازی های مراکز شهرها، آن را به صورت افقی ، روی زانو می گذارند ( مانند عود و تار ) و با مضراب می نوازند.
* به منظور آسان تر خواندن نت ها ، نت نویسی در رباب با کلید سل انجام می شود ولی چون صدا دهی حقیقی ، یک اکتاو بم تر از آن است ، بهتر است از کلید فا خط چهارم حامل استفاده شود.
* رباب دارای شش وتر اصلی است که دو به دو با یکدیگر ، همصدا کوک می شوند. در مقام های مختلف موسیقی ملی ایران ، کوک وتر های پنجم و ششم متغیر است و تمام فواصل موسیقی ایرانی در میدان صدا دهی رباب ، قابل اجرا هستند .
* وسعت معمول صدای رباب حدود یک و نیم اکتاو است.

منبع: ساز شناسی ایرانی ، محمدرضا درویشی- ارفع اطرائی
 

گذری بر کتابخانه پارس

DVD

 Violin and viola ergonomics

کتاب

روی موج FM با موتسارت

نویسنده : دارن هنلی- تیم لایزر مترجم : ناتالی چوبینه
نشر : حوض نقره

 
روز شمار زندگی و آثار موتسارت

یادها و خاطره ها

 

در حدود سال 75-74 ، کنسرتی در سالن کنسرت حجاب درخیابان وصال داشتیم ، گروه ارف من در سالن آماده اجرای برنامه بودند و منتظر آمدن من روی سن ، ولی متاسفانه از جائی که باید رد می شدم پر از وسایل بود و خیلی هم تاریک. در آن موقع هیچ جایی را نمی دیدم و فقط دست زدن تماشاچیان را می شنیدم که در همان موقع از پله ها پایین افتادم و تمام لباسهام کثیف شد، ولی از شانسی که آورده بودم لباسم سیاه بود و کسی متوجه نشد .آقای نظر خود را به پشت سن رساند و از من سوال کرد که پس چرا نمی آیم . خلاصه در طول اجرای برنامه مرتب یادم می افتاد که چه اتفاقی برایم افتاده و خنده ام می گرفت . کنسرت تمام شد و من تا مدتها جریان این برنامه را برای دوستانم تعریف می کردم و می خندیدیم . "یادش به خیر "

حمیدرضا رضایی کلج
مدرس پیانو و رهبر آنسامبل پیانو گروه 6 پارس 

 

مسابقه

نام آهنگسازان قطعات زیر و اینکه برای چه ساز یا سازهایی نوشته شده را پیدا کرده ، پاسخ را از طریق بخش تماس با ما برای آموزشگاه ارسال نماييد. از بين برندگان، به قيد قرعه 10 نفر انتخاب و از طرف آموزشگاه برای دريافت جايزه با آنها تماس گرفته خواهد شد.

1. شهرزاد
2. موسیقی کوچک شبانگاهی
3. سونات مهتاب

 

سرگذشت موسیقی دانان

 

حبیب الله بدیعی در شهر سواد کوه استان مازندران به دنیا آمد.
* والدین و اعضای خانواده وی برای هنر موسیقی احترام زیادی قائل بودند و پیوسته او را به انجام کارهای هنری تشویق می کردند. یکی از بهترین مشوق های او برای نوازندگی ویولن ، برادرش بود که در دوره ای کوتاه به نوازندگی ویولن پرداخته و پس از مدتی ،تمرین این ساز را رها کرده بود.
* یکی از تاثیر گذارترین استادان حبیب الله بدیعی ، لطف الله مفخم بود که خود از شاگردان استاد صبا به شمار می آمد. بدیعی به مدت سه سال نزد وی تعلیم ساز دید و دو سال نیز نزد استاد ابوالحسن صبا دوره تکمیلی آواز را کار کرد.
* بدیعی در سال 1329 یعنی پس از چهار سال نوازندگی ، به عنوان تک نواز در برنامه رادیو ارتش به نواختن ویولن مشغول شد.
* او در سال 1333 ارکستر کوچکی را که بعد ها به نام ارکستر شماره 6 نام گذاری شد ، رهبری کرد
* بنا به گفته بسیاری از هنرمندان آن دوران ،حبیب الله بدیعی از زبردست ترین بداهه نوازان آن دوره به حساب می آید.
* بدیعی در نواختن دستگاهها و گوشه های موسیقی اصیل ایرانی ، توانایی بسیاری داشت. وی قطعات ضربی معروفی نیز ساخته است که نمایانگر قدرت آهنگسازی و نوازندگی وی می باشد.
* قدرت نوازندگی او به حدی زیاد بودکه کمتر کسی می فهمید، کدام آرشه او چپ و کدام راست است.
* وی حدود 150 آهنگ دارد که بیشتر آنها را در کنسرت های خیریه نواخته است.
* حبیب الله بدیعی در سال 1371 در گذشت.

 

اصطلاحات موسیقی

Arrangement = تنظیم یک قطعه موسیقی یا آهنگ  
Degree = درجه هر گام
Ethnomusicology = بررسی علمی موسیقی اقوام و ملل
Musicology = علم بررسی و پژوهش درباره موسیقی
Inverted chord = آکورد معکوس شده
Major triad = آکورد ماژور سه صدایی
Monophonic =  موسیقی تک بخشی بدون همراهی
Pentatonic = گام پنج صدایی

برگرفته از فرهنگ واژه های موسیقی
 

آنچه یک پدر و مادر باید بدانند

 نکات کاربردی برای پیشرفت موسیقایی

1. برای فرزندتان موسیقی های مناسب پخش کنید و از او بخواهید که به آن قطعه خوب گوش کرده و تا آنجا که می تواند به تقلید نواختن آن ( حتی ریتم ) بپردازد.
2. اگر مشاهده کردید که فرزندتان در منزل به خوبی قطعه آموزش دیده را می نوازد ولی در کلاس و یا در گروه قادر به اجرای دقیق نیست، موضوع را با مربی او در میان گذاشته تا بر روی اعتماد به نفس و کار گروهی او نیز کار شود.
3. هنگامی که فرزندتان آهنگی را زمزمه می کند از او بخواهید ، ریتم آن را با دست زدن اجرا کند .
در این زمینه می توانید بازیهای خانوادگی زیبایی نیز طراحی کرده و با سایر اعضای خانواده به انجام آن بپردازید. به عنوان مثال هر یک از اعضای خانواده قطعه معروفی را که زیاد شنیده شده را با سوت زدن و یا اصواتی چون لای لای ، دام دام و... اجرا کنند و بقیه آن را با دست زدن همراهی نمایند.
4. در مورد نوآموزان سعی کنید نت های موسیقی را با کمک خود او و ابزار ساده ای همچون مقوا ، پارچه و چوب و... درست کنید و برای یادگیری بهتر آنها داستانی نیز در مورد هر یک از نتها بگویید تا خوب به خاطر سپرده شوند . (شرکت در کلاسهای مقدماتی آموزش نت و سازشناسی به والدین توصیه می شود.)
5. هرگاه کتاب داستانی را برای فرزندتان می خوانید و یا داستانی می گویید ، از او بخواهید تا برای آن داستان یک آهنگ بسازد و آن را در صورت تسلط کافی ، با ساز اجرا نماید. این کار به او کمک می کند تا پیوند خوبی نیز بین شعر و موسیقی و داستان برقرار نماید . به والدین عزیز توصیه می شود که به این امر ، تنها از جنبه خلاقیتی و درک موسیقی بنگرند و به دنبال آهنگسازی بدون عیب و نقص نباشند.
6. فرزندتان را تشویق کنید که با ابزار داخل منزل مانند بطریهای خالی و ظروف پلاستیکی و... سازهایی با اصوات گوناگون بسازند و با آنها به اجرای قطعات کوتاه و جالب بپردازند. این کار به تقویت حس شنیداری و صدا شناسی کودک کمک زیادی می کند.
منبع : musical arts
 

 

 
 
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی پارس می باشد.
Designed by Simatarh.com