جستجو
English
نقشه سایت
تماس با ما
صفحه اصلی
Skip Navigation Links
اساتید  
لینک های مفید  
دوره مربیگری  
موسیقی درمانی  
آموزش موسیقی به والدین  
پایان دوره سازهای تخصصی  
 

پارس و موسیقی
شماره بیست و هفتم - سال چهارم -  اردیبهشت 1390
مدیر مسئول: ناصر نظر
هیئت تحریریه: ندا نصیری- لادن نصیری

سازشناسی : ویولا

 

 

* ویولا ، ساز آلتو خانواده ی سازهای زهی آرشه ای محسوب می شود.
* این ساز که دقیقا همانند ویولن ساخته شده و کمی از آن بزرگ تر است ، مدت ها در سایه ویولن قرار داشت تا اینکه سرانجام در اواخر قرن هجدهم ،آهنگسازان به رنگ تُن ملایم و خاص این ساز توجه کردند و به امکانات گسترده تکنیکی آن پی بردند.
* ویولا کمی از ویولن بزرگ تر است و به همین دلیل برای اجرای فواصل دقیق ، به ویژه در پوزیسیون های بالاتر کشیدگی دست چپ بیشتر است. این ساز در اندازه های مختلف وجود دارد و امروزه نوازندگان ِ ویولا ، سازهایشان را به اندازه دست چپ خود انتخاب می کنند.
* نت نویسی در ویولا معمولا در کلید دو خط سوم نوشته می شود ولی گاهی برای پرهیز از خطوط حامل کمکی ، از نتهای بالایی کلید سل استفاده می گردد.

* برخی از تفاوت های ویولن و ویولا عبارتند از :
 
1- آرشه ویولا سنگین تر است.
 
2- سیم ها در ویولا ضخیم تر و نسبت به آرشه مقاوم تر هستند.
 
3- اجرای هارمونیک ها در ویولا به دلیل استحکام سیم ها آسان تر است.
 
4-  کوک سیم ها با ویولن متفاوت است. * برخی از آهنگسازانی که بیش از دیگران از ویولادر آثار خود استفاده کرده اند عبارتند از : واگنر ، دبوسی ، اشتراوس ، برلیوز و...

منبع: شناخت سازهای ارکستر سمفونیک (1) ،تقی ضرابی- اتابک الیاسی
 

گذری بر کتابخانه پارس

CD

Pirates of the Baroque

 

 

قطعاتی جذاب و شنیدنی از آثار دوره باروک

علاقه مندان می توانند برای تهیه ، به کتابخانه آموزشگاه مراجعه نمایند.
 

یادها و خاطره ها

از این شماره سعی بر آن است تا با معرفی مدرسان و هنرجویان قدیمی پارس، خاطرات و نکات مهم فعالیت هنری این عزیزان رابه دیگر هنرجویان پارس و موسیقی نشان دهیم.

 

کلاس آقای هاشمی – مکتب پارس -سال 1368

 یادم می آید حدود 20 سال پیش بود که ارکستر بزرگی از هنرجویان خودم و دیگر اساتید آموزشگاه مکتب پارس در خیابان بزرگمهر تشکیل شد. بعد از تمرینات بی شمار از ما دعوت شد در افتتاح سالن سینمای چاپلین فرهنگسرای بهمن کنسرتی اجرا کنیم .روز کنسرت هوا سرد و بارانی بود. قبل از کنسرت برای کنترل صدای ارکستر در سالن تمرینی داشتیم که آقای بهروز غریب مدیر فرهنگسرا به سالن آمدند و از آنجایی که سقف سالن متحرک بود و باز می شد ،به عوامل صحنه توصیه کردند که در بین آنتراکت کمی سقف را باز کنند تا هوای سالن تهویه شود.

کنسرت شروع شد و ما در حال اجرا بودیم که ناگهان سقف سالن به طور کامل باز و طوفان در صحنه ایجاد شد و نت ها را باد برد و ما تقریبا زیر باران بودیم.کنسرت دقایقی قطع شد تا سقف بسته شود.

استاد جواد هاشمی
مدرس ویولن و رهبر ارکستر جوانان پارس

 

ادامه بخش اولین های موسیقی ایران در رادیو

قدیمی ترین ترانه سرا
کریم فکور متولد سال 1304 در مشهد بود. او تحصیلات متوسطه را در مشهد به پایان رساند و در رشته حقوق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. او فعالیت های هنری خود را با سرودن شعر و ترانه و همکاری با مطبوعات آغاز و از سال 1324 در اوان جوانی همکاری خود را با رادیو نیز شروع کرد . وی مبتکر ساخت ترانه های دو لهجه ای یا ترانه های دو ، سه نفری بود که از رادیو پخش می شد.

قدیمی ترین خواننده مرد
اسماعیل خوانساری مشهور به ادیب خوانساری در سال 1280 متولد شد. او کار خود را از موذنی در مسجد خوانسار آغاز کرد و پس از مدتی نزد استادان گوناگون، گوشه های مختلف ساز و آواز ایرانی را یاد گرفت. وی در سال 1319 همکاری خود را با این رسانه آغاز کرد و با شروع برنامه گل ها ، از خوانندگان پرکار این برنامه به شمار می آمد.

اولین مرشدخوان
قبل از افتتاح رادیو ، مسئولان برای انتخاب شخصی که بتواند شاهنامه را آهنگین بخواند ، تلگرافی به فرمانداران شهرستانها زدند و 616 مرشد و نقال برای مصاحبه به تهران آمدند. در طی مدت سه ماه ، امتحاناتی را از داوطلبان گرفتند تا اینکه سرانجام سه نفر انتخاب شدند و دو نفر از آنها در انتها ، به نفع عباس شیر خدا کنار رفتند. شیر خدا به عنوان اولین مرشد رادیو ، سالیان سال به فعالیت مشغول بود.


منبع : هفته نامه سروش

 

مسابقه

 

معنی اصطلاحات زیر را پیدا کرده ، پاسخ را از طریق بخش تماس با ما برای آموزشگاه ارسال نماييد. از بين برندگان، به قيد قرعه 10 نفر انتخاب و از طرف آموزشگاه برای دريافت جايزه با آنها تماس گرفته خواهد شد.

  • Beat

  • Scale

  • Sharp

  • Tempo

تئوری موسیقی

معکوس فاصله

اگر نت بم ( اول ) یک فاصله را یک اکتاو بالا ببریم و بعد از نت زیر ( دوم ) قرار دهیم و یا اگر نت زیر ( دوم ) یک فاصله را یک اکتاو پایین بیاوریم و قبل از نت بم ( اول ) قرار دهیم ، فاصله معکوس می شود.

چون مجموع شماره فاصله و معکوس آن عدد 9 را به وجود می آورد ، بنابراین برای پیدا کردن معکوس هر فاصله کافیست که شماره آن را از عدد 9 کم کنیم. به طور مثال فاصله نت دو تا لا ، شش است. معکوس این فاصله عبارت است از : 3=6-9

*معکوس فاصله های درست همیشه درست است.
*معکوس فاصله های بزرگ همیشه کوچک است و بالعکس.
*معکوس فاصله های کاسته همیشه افزوده است و بالعکس.

منبع : تئوری موسیقی – مصطفی کمال پور تراب
 

سرگذشت موسیقی دانان

کارل مایا فون وبر

 

کارل ماریا فون وبر در سال 1786 به دنیا آمد.
پدر کارل ماریا ،فرانتز آنتون از جمله نوازنده های ویولن معروف دوران خود و نیز عضو ارکستر سازهای زهی بود.

کارل ماریا در دوازده سالگی و به اصرار پدر تحت تعلیم مایکل هایدن قرار گرفت و پدر کارل توانست با افتخار، اولین مجموعه آثار فرزندش را که عبارت از شش قطعه فوگ بود ، منتشر سازد.
وی از کودکی، نوازندگی پیانو را آغاز کرد و توانست در یادگیری مقدمات موسیقی بدرخشد. او همچنین درباره بازی در تئاتر نیز تجاربی کسب کرد که بعد ها در تصنیف اپرا به او کمک زیادی نمود.

اولین اپرای وبر که به معرض نمایش گذاشته شد ، در شهرهای سن پترزبورگ و در شهر وین بسیار مورد توجه قرار گرفت.
وبر قبل از آنکه به سن هجده سالگی برسد ، توانست رهبر ارکستر شود و همین مساله موجب ناراحتی نوازندگان مرد قدیمی و با تجربه شد.
وی صدای "تنور" بسیار زیبایی داشت و معمولا همراه با ساز ماندولین ، آواز می خواند.

وبر از لحاظ سلامتی مشکلات زیادی داشت . وی ظاهرا از کودکی دچار بیماری سل بود و سفر های طولانی نیز این بیماری را تشدید کرده بود.
تصنیف آوازهای گروهی ، رهبری ارکستر و صحنه پردازی های کنسرت هایش همواره زبانزد دیگران بود.
اجرای یکی از آثار او به نام " در فرای شوتز " شهرت کارل ماریا را در آلمان به پای شهرت بتهوون رسانید.همچنین بتهوون همواره از آثار وبر تعریف و تمجید می کرد.

وبر همانند "شومان" به خاطر علاقه و توجه خاصی که به ادبیات داشت ، توانست مثل او به اپرای آلمان منزلت و احترام ویژه ای بدهد.
کارل ماریا فون وبر در سال 1826 در لندن در گذشت.
 

اولین های موسیقی ایران در رادیو

 

 


اولین مسئول تمرین ارکستر رادیو
ابراهیم آژنگ که آغاز حیات وی به دوران قاجار بر می گردد، موسیقی را در شعبه موزیک مدرسه دارالفنون نزد استادان فرانسوی آموخت و ردیف ایرانی را نیز نزد میرزا حسین قلی فرا گرفت. او در سال 1319 معاون اداره موسیقی کشور بود و تمرینات گروه موسیقی رادیو ، بر عهده وی قرار داشت. او در این تمرینات علاوه بر رهبری ارکستر، تنظیم قطعات موسیقی ایرانی را نیز برای ارکستر وخوانندگان انجام می داد.

اولین تکنواز رادیو
مشیر همایون شهردار ، متولد 1264 بود. وی فراگیری موسیقی را از کودکی آغاز کرد و در سال 1289 به همراه درویش خان و ده نوازنده دیگر به لندن رفت و صفحات موسیقی را ضبط کرد. مشیر همایون شهردار در اولین روز افتتاح رادیو در چهارم اردیبهشت 1319 به مدت 15 دقیقه به نوازندگی سلوی پیانو در رادیو پرداخت و از آن پس تا حدود ده سال تکنواز پیانو در رادیو بود.

قدیمی ترین خواننده و نوازنده مرد
جواد بدیع زاده از اولین خوانندگان مرد در رادیو است. او مدتی در دارالفنون درس خواند و به زبان فرانسه و ادبیات فارسی تسلط داشت. بدیع زاده نخستین خواننده مرد است که در سال 1304 روی صفحه گرامافون، آوازهای اصیل ایرانی خواند. وی به همراه عده ای دیگر از نوازندگان، در سال 1319 وارد رادیو شد و با همکاری ابوالحسن صبا، آهنگی به نام " ساز و سبعه " را اجرا کرد که از آثار به یاد ماندنی اوست
.

 

 

 
 
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی پارس می باشد.
Designed by Simatarh.com