نشریه پارس و موسیقی - مهر 1390
 
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به آموزشگاه موسیقی پارس می باشد.

پارس و موسیقی ( ویژه نامه روز جهانی کودک )
شماره سی و  دوم - سال چهارم -  مهر 1390
مدیر مسئول: ناصر نظر
هیئت تحریریه: ندا نصیری - لادن نصیری

 

گذری بر کتابخانه پارس

اجراهای گروه موسیقی پارس به مناسبت روز جهانی کودک
 

 

  علاقه مندان می توانند برای تهیه آنها به کتابخانه آموزشگاه پارس مراجعه نمایند. 
 

نگاهی به زندگی احمدرضا احمدی

در ساعت ۱۲ ظهر روز دوشنبه ۳۰ اردیبشهت ماه ۱۳۱۹ در کرمان متولد شد. احمدرضا کوچک ترین فرزند خانواده بود که در سال ۱۳۲۶ با خانواده به تهران کوچ کرد. دوره دبیرستان را در مدرسه دارالفنون به پایان رساند و در سال ۱۳۴۳ به همراه جمعی از دوستان ( نادرابراهیمی،محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی و... ) گروه ادبی «طرفه» را با هدف دفاع از هنر موج نو تأسیس کرد. انتشار دو شماره مجله «طرفه» و تعدادی کتاب در زمینه شعر و داستان از فعالیت های این گروه است.

در مهر ماه ۱۳۴۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. تا سال ۱۳۵۸ در سمت مدیر تولید موسیقی برای صفحه و نوار ماند و از سال ۱۳۵۸ تا زمان بازنشستگی یعنی۱۳۷۳ در بخش انتشارات كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به ویراستاری مشغول بود. تدوین ردیف موسیقی ایرانی، آوازهای محمدرضا شجریان، شعرخوانی و ضبط صدای شاعران مطرح( با آثاری از نیما یوشیج، احمد شاملو، نادر نادرپور، فروغ فرخ زاد، یدالله رویایی، نصرت رحمانی و...) از جمله فعالیتهای وی بوده است.

همچنین مجموعه «صدای شاعر» که معرفی شعر معاصر و شعر کلاسیک فارسی است و مجموعه «زندگی و آثار موسیقی دانان ایران و جهان»، آوازهای فولکلور ایران ، مجموعه کل ردیف موسیقی ایران، بازسازی تصنیف های کلاسیک موسیقی ایران
و مجموعه قصه برای کودکان نیز از دیگر فعالیت های وی در این دوران می باشد.

آشنایی عمیق او با شعر و ادبیات کهن ایران و شعر نیما دستمایه ای شد تا حرکتی کاملاً متفاوت را در شعر معاصر آغاز و پی ریزی کند. از بیست سالگی به طور جدی به سرودن شعر پرداخت. وی نخستین مجموعه شعرش را با عنوان «طرح» در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد .

از مجموعه شعر های وی می توان به " بهاریه" ، " دفتر های سالخوردگی" ، " همه شعر های من " و " روزی برای تو خواهم گفت " اشاره کرد.

احمد رضا احمدی آثار زیادی نیز در زمینه شعر و قصه کودکان دارد که " سبد حصیری و فرفره های رنگی" ، "سفر در شب" و " در باغ بزرگ باران می بارید" گوشه کوچکی از این آثار به شمار می آید. برخی از آثار وی به زبانهای دیگر نیز ترجمه شده است .

دو فیلم نیز در مورد ایشان به کارگردانی ناصر صفاریان به نامهای «وقت خوب مصائب» و «بانو مرا دریاب» ساخته شده است.

احمد رضا احمدی برنده جوایز و تقدیر نامه های زیادی از جمله
سومین جایزه شعر خبرنگاران در سال ۱۳۷۸ ، تندیس مداد پرنده از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 1378 ، شاعر برگزیده پنجمین دوره اهدای جایزه شعر بیژن جلالی در سال ۱۳۸۵ بوده است.
ایشان در سال 1388 نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد و همچنین نامزد دریافت جایزه جهانی" آسترید لیندگرنپ " برای سال 2012 نیز می باشد.

 

 

سخنی با شما

تو آموزشگاه همه دنبال بلیط کنسرت بودند و لباس و بقیه چیزها و اجرایی که مدتها انتظارش رو می کشیدند.

هر شب تمرینات تا دیر وقت طول می کشید و بچه هایی که لحظه شماری می کردند تا کاری رو که مدتها تمرین کرده بودند روی صحنه تالار وحدت ببرند.

بالاخره لحظه موعود فرا رسید و بازهم روزی به نام روز جهانی کودک بوسیله هنرمندان کوچک و بزرگ پارس جاودانی شد.

اعضای ارکستر پارس همچنان منتظر روز جهانی کودک و اجرای سال بعد می مانند به امید اینکه جشن باشکوه دیگری برپا شود.

ناصر نظر
 

دنیای پاک کودکان

ما کودکان جهان از زنان ومردانی که در این جهان زندگی می کنند می خواهیم برای ما جهانی بسازند که در آن جهان جنگ نباشد، گرسنگی نباشد، تشنگی نباشد، هراس نباشد، نا امیدی نباشد.

گل باشد، گیاه باشد، مهربانی باشد، لبخند باشد، آفتاب باشد، مهتاب باشد، سلام باشد، ما می خواهیم بر همه ی خیابان ها و میدان های جهان گل نرگس و لادن بکاریم.

ما از شما زنان ومردانی که در این جهان زندگی می کنید می خواهیم صدای ما را بشنوید. ما صدایی زیبا داریم که شباهت با آواز پرنده ها و صدای باران دارد.

سلامِ ما کودکان جهان به همه ی کسانی که در این جهان آواز ،شادی، خنده و امید می آفرینند.

صدای ما را شنیدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟

روز جهانی کودک بر همه مبارک

متن بیانیه روز جهانی کودک : احمدرضا احمدی

مسابقه

 آیا می دانید علت انتخاب روز 8 اکتبر یا 16 مهر ماه به عنوان روز جهانی کودک چیست ؟

پاسخ خود را از طریق بخش "تماس با ما" برای آموزشگاه ارسال نمایید.
از بين برندگان، به قيد قرعه 10 نفر انتخاب و از طرف آموزشگاه برای دريافت جايزه با آنها تماس گرفته خواهد شد.


 

گزارش تصویری

اجرای گروه موسیقی پارس به مناسبت روز جهانی کودک
 تالار وحدت - مهر ماه 1390